Warsztaty seniorów z Europy

Pozytywne wrażenia i inspiracje pozostawiły po sobie warsztaty w Lublanie, w których uczestniczyli liderzy seniorów z Łodzi, Zawoi i Piwnicznej-Zdroju. Wizyta była odbyła się w ramach międzynarodowego projektu ITOSA Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów, którego jesteśmy liderem

Trzydniowe warsztaty w Słowenii zgromadziły 26 uczestników z sześciu krajów zaangażowanych w projekt ITOSA. Seniorzy oraz ich edukatorzy przybyli na zaproszenie Instytutu Antona Trstenjaka.

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczęliśmy od zadań integracyjnych, które skróciły dystans i przełamały barierę językową. Każdego dnia uczestnicy coraz bardziej otwierali się na nowe znajomości, czerpiąc ze spotkania w tak dużym gronie to, co najlepsze.

Polscy seniorzy zaprezentowali metody aktywizacji swoich rówieśników, która sprawdza się w lokalnych grupach. Pani Ewa Sowińska z grupy Drapa Paryja przedstawiła historię rękawic furmańskich i tkactwa przestrzennego Górali Czarnych, natomiast pan Mariusz Metel z Zawojskiego Stowarzyszenia Lasów Prywatnych zachęcał do życia w zgodzie z naturą. Ogromne wrażenie wywarła grupa taneczna „Yoł Yoł Seniorzy” z Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”, w której tańczy pani Krystyna Perczak.

Pomysły zaprezentowane przez innych uczestników zainspirują naszych seniorów do nowych działań w swoich grupach. Wiele z nich zaczerpnęli podczas wizyty na Uniwersytecie Trzeciego Lublanie. Uczestnicy warsztatów poznali metody aktywizacji seniorów stosowane przez gospodarzy – pracę w grupach oraz społeczne wymianki, które w Słowenii są bardzo popularne.

Każda z organizacji biorących udział w projekcie zaprezentowała swoje techniki pracy z seniorami, które w ramach projektu ITOSA zostaną zebrane na stronie www i wdrożone w sześciu krajach partnerskich,

Po intensywnych warsztatach uczestnicy znaleźli czas na relaks, zwiedzając stolicę Słowenii podczas spacerów i przejażdżkę elektrycznym pociągiem oraz wypoczywając nad alpejskim jeziorem Bled. 

Fotorelację z pobytu w Lublanie zobaczycie na profilu Fundacji Mapa Pasji na Facebooku - TUTAJ. 

Fundacja Mapa Pasji ma ogromną przyjemność być liderem projektu ITOSA – Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów. Dziękujemy naszym partnerom: Inštitut Antona Trstenjaka (Słowenia), FABER - Fabbrica Europa (Włochy), Centar Za Društveno ekonomski Razvoj (Serbia), InterArt Foundation (Bułgaria) i Emphasys Centre (Cypr) za wspaniałe spotkanie!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.